Naiste lemmik

Kihnu Virve lubab kummitama tulla, kui tema tahtmist ei tehta

Greta Kaupmees 13.09.2017, 07:54

Kes veel ei tea, siis Virve-Elfriide Köster, neiupõlvenimega Haavik, tuntud kui Kihnu Virve, on Eesti rahvalaulik, kes on ligi neljasaja loo autor. Virve tuntuim laul on «Mere pidu». Selle pala tegi kuulsaks ansambel Kukerpillid. Laule loob naine tänini, tõestuseks kasvõi alguse viisijupike.

Virve teeb väikese pausi, mõtleb, kuidas selle loo refrään küll oli, ning jätkab:

«Lase jääda kõik nüüd nii,
nagu poleks olnudki
seda õnne, mis kord oli meie jaoks ...
Astun sammu, astun kaks,
vaatan tagasi kord veel.
Süda kurb ja samm on raske,
ei saa minna edasi.
Kallim, mõtle sa kord veel,
mõtle meile kahele.»

Virve lõpetab laulmise ja ütleb, et vot see on romantika. Vanaproua ohkab ja küsib äkki hoopis intervjueerijalt ja fotograafilt, kas neil on elus meestega vedanud. Lood kuulatud, kinnitab ta, et temagi oleks peaaegu lahku läinud, kuid tol ajal polnud see kombeks. «Oli üks tüdruk, nagu nõiamoor. Ta viis mehe voodist ka minema,» meenutab Virve.

Lahutus polnud lahendus

Virvele meenub, mil nad olid oma vanamehega, nagu ta kadunud abikaasat kutsub, juba lahkumineku äärel, kui üks mees tahtis teda nii väga, et lausa nuttis põlvili ta ees. Kuid naine oli kaljukindel, et lahutama ta ei hakka. «Nüüd on ta surnud, 82aastaseks elas. Ta ei võtnudki naist. Oli põlvili mu ees, rikas, hea ja tore mees, aga näed, mina teda ei tahtnud. Nuttis,» meenutab proua, kellel tuleb selle peale pisargi silma. 

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse